top of page

Nezapomínejme na posílení imunity. Odměna se dostaví...



Obranyschopnost našeho organismu je neuvěřitelně variabilní a zároveň křehký regulační systém. V podzimních plískanicích je víc než kdy jindy důležité o tento systém pečovat. Jak to udělat nejlépe? A není na podzim už pozdě?


Lidský imunitní systém je velice složitý a přizpůsobivý systém. Vyvíjí se od raného dětství a jeho úkol je jasný - chránit nás. Ochraňuje nás před bakteriemi, viry a plísněmi. Chrání nás proti vlastním buňkám, které se odlišují od jejich správného vzoru (nádorové buňky) i proti chemickým látkám, toxinům.


Když náš imunitní systém dobře pracuje, náš organismus šlape jako hodinky. Nastartovat správně fungující imunitní systém je velice složitou záležitostí, která je zcela v kompetenci odborníků. Existuje ale několik obecných rad, kterými si můžeme pomoci sami. Faktory jako genetické dispozice příliš ovlivnit nemůžeme, ale řadu jiných faktorů ovlivnit lze. Jde především o výživu, životní styl a vlivy životního prostředí.


VÝŽIVA

Naše strava musí obsahovat dostatek minerálních látek, vitamínů a proteinů. Naopak velmi naší imunitě škodí nadměrné a nevhodné používání léků jako jsou antibiotika a kortikoidy.


Z vitamínů a minerálních látek jsou pro správnou imunitu nejdůležitější tyto:

Vitamín C si člověk jako jeden z mála živých tvorů nedokáže vytvářet v těle sám a musí jej tělu dodávat. Ideálním zdrojem je ovoce a zelenina, v nichž se však tepelnou úpravou, nevhodným pěstováním či skladováním a dlouhými transporty jeho obsah velmi snižuje. Proto se doporučuje hlavně v podzimních a zimních měsících doplňovat jeho obsah formou potravinových doplňků. Nejsme-li příznivci těchto doplňků, měli bychom náš jídelníček co nejvíce obohatit např. o šípek a rakytník, které jsou velmi významnými zdroji vitamínu C.


Vitamíny skupiny B ovlivňují metabolismus, regeneraci tkání, krvetvorbu. Jejich nedostatek se projevuje hlavně únavou. Najdeme je v kvasnicích, luštěninách, ořeších, mase, vnitřnostech, listové zelenině, celozrnných obilninách a mléčných výrobcích, ale také bramborách nebo např. v medu. Přestože tyto potraviny konzumujeme často, můžeme mít “béčka” nedostatek. Vitamíny skupiny B jsou totiž citlivé na teplotu, zničíme je nejen varem, ale i mražením. Jejich nepřítelem je i sladké, kofein a alkohol. Můžeme je doplnit potravinovými doplňky nebo častější konzumací ořechů a semen, kvasnic v co nejméně tepelně upraveném stavu (např. kvasnicová pomazánka), vaječných žloutků a vnitřností. Skvělým zdrojem je také kvašená zelenina nebo klíčky.


Vitamín E má silné antioxidační účnky, je nezbytný pro vývoj svalstva a rovněž ovlivňuje imunitu. Přirozeně se vyskytuje ve vnitřnostech, rostlinných olejích, klíčcích, ale také v mandlích, burských oříšcích nebo špenátu či avokádu.


Selen výrazně ovlivňuje imunitu. Česká populace však této minerální látky dlouhodobě nemá dostatek. Jeho zdrojem jsou para ořechy, slunečnicová semínka, houby shiitake, ovesné vločky, maso, ústřice, tuňák, losos, krevety nebo např. čočka.


Zinek má antioxidační schopnosti a je také důležitý pro imunitní systém. Žádný minerál nemá takový vliv na kůži a vlasy jako zinek. Napomáhá také reprodukci, hojení ran, tvorbě svalů a dokonce zajišťuje náš dobrý zrak. Nejvýznamnějším zdrojem zinku jsou ústřice, pšeničné klíčky a pšeničné otruby, dále sýry (Eidam, Ementál), slunečnicová a lněná semínka nebo např. kakaový prášek.


Kromě vitamínů a minerálních látek odborníci doporučují přijímat také probiotika, bakteriální lyzáty, glukany nebo např. echinaceu.

Probiotika jsou tělu prospěšné živé bakterie mléčného kvašení. Příznivě ovlivňují stav střevní mikroflóry v tlustém střevě, což je jeden z nejdůležitějších imunitních orgánů v lidském těle. Probiotika najdeme v jogurtech, kefírech, ale také kysaném zelí, nakládaných okurkách, podmáslí apod. Moderní česká gastronomie zná i jiné významné zdroje převzaté z jiných zemí jako je např. kimčchi (také kimči - salát z nakládané a fermentované zeleniny), tempeh (také tempe - produkt tvořený sójou, který vzniká fermentací), kombucha (fermentovaný nápoj z černého nebo zeleného čaje) či nattó (fermentovaný sýr ze sójových bobů).


Bakteriální lyzáty jsou ideální jako prevence infekce dýchacích cest. Jsou to vlastně zlomky neaktivních bakterií, které aktivují imunitní systém k pohotovosti, a ten je pak při střetu se skutečnou bakterií připraven chránit. Setkáme se s nimi v různých doplňcích stravy. Můžeme si vybrat dokonce podle toho, z jakých bakteriálních kmenů byly vyrobené.


Glukany jsou aktivní polysacharidy získané z buněčné stěny hub např. hlívy ústřičné. Podporují obranné reakce organismu a působí jako silné antioxidanty proti volným radikálům. Glukany můžeme přijímat v potravinových doplňcích, ale také v houbách, kvasinkách a obilninách. Zvýšené množství jich obsahuje například oves a ječmen (zejména jeho nové bezpluché odrůdy).


Echinacea (neboli třapatka nachová) je bylina, jejíž kořen obsahuje velké množství látek podporujících správnou funkci dýchacích a močových cest a pozitivně ovlivňujících imunitní systém. Nedoporučuje se užívat dlouhodobě, ale na podzim je ideální doba nasadit její maximálně 8 týdenní užívání ve vyšších dávkách. Na naší imunitu má tento intenzivní užívací interval přímo zázračné účinky.



ŽIVOTNÍ STYL A ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ

Podmínkou správné obranyschopnosti našeho organismu je zdravý životní styl s dostatkem spánku, odpočinku a minimem stresu. Fyzická, psychická únava i nedostatek spánku velmi negativně ovlivńují náš imunitní systém. Kouření a nadměrné množství alkoholu naší obranyschopnosti také nepomáhá.


Musíme se snažit omezit i negativní vlivy okolního prostředí. Prachu, ozonu, výfukovým plynům a dalším škodlivým látkám se vyhneme jen těžko. Působí na nás neustále, náš organismus s nimi bojuje a naše tělo se tím zbytečně oslabuje. Pobyt v čisté přírodě je pro naše tělo naopak velmi přínosný. Není možné doporučit vyhýbat se městům a autům, ale pobyt ve škodlivém prostředí by měl být alespoň dostatečně vyvážen pobytem v prostředí zdravém. Zdravým prostředím je v našich podmínkách bezesporu les. Existují i lokality, které byly podrobeny různým měřením a následně byly odborníky označeny jako tzv. vzdušné lázně. V Jižních Čechách je takových lokalit několik. Jednou z nich je např. Kodetka - Hlincová Hora v těsné blízkosti Českých Budějovic.




Obecně lze říci, že chceme-li posílit imunitní systém, musíme na svém zdraví pracovat každý den. Začněme u úpravy svého životního stylu. Měli bychom se snažit v dostatečném množství přijímat vitamíny a minerály, zásobit tělo bílkovinami, příp. využít i potravinové doplňky. Mysleme pozitivně, vyhýbejme se stresu a věnujme se přiměřenému pohybu v čisté přírodě - ideální jsou procházky do lesa a hor. Poslouchejme signály svého těla, dopřejme mu kvalitní spánek a dlouhodobě se nepřetěžujme.


Posilování imunity je dlouhodobý proces, začneme-li tedy až nyní na podzim, může být na obranu pozdě. Vhodnější je začít už před rizikovými měsíci, ale lepší později než nikdy. Svou obranyschopnost jistě oceníme i na jaře.


A když už tělo napadne infekce, můžeme se jí bránit právě využitím zvýšeného množství vitamínu C, výše uvedených bakteriálních lyzátů, glukanů nebo echinacey. Spolu s přírodními antivirotiky (např. česnekem, zázvorem nebo lékořicí) a dostatkem zdravých tekutin (zelený čaj, vývar z kostí či množstvím obyčejné vody) infekci jistě úspěšně zaženeme.

Comments


Vizualizace_Smart_LUX_I_Kodetka_III_dvoj
bottom of page